سقوط جرثقیل تاور کرین از آسمان

9 / 10
از 14 کاربر

به گزارش سرویس اجتماعی برنا،ستاد فرماندهی آتش‌نشانی تهران با دریافت خبر حادثه سقوط این فرد بی‌درنگ آتش‌نشانان را ساعت 11 و 49 دقیقه امروز راهی محل حادثه در ابتدای خیابان جیحون کرد و آتش‌نشانان در مدت زمانی کمتر از سه دقیقه به محل حادثه رسیدند.

به گفته حسین تیموری که فرماندهی عملیات نجات را بر عهده داشت سست بودن محل نصب و نامتناسب بودن پایه‌های تاورکرین با وزن و ارتفاع آن در محل گودبرداری شده باعث سقوط تاورکرین و بیرون افتادن هدایت کننده از اتاقک آن و آسیب دیدگی اوشده بود. 

وی افزود: آتش‌نشانان با انجام عملیات ایمن‌سازی محل حادثه، و با بکارگیری تجهیزات ایمنی و نجات فرد آسیب دیده را به سطح زمین منتقل کردند. 

امدادگران اورژانس نیز کارگر آسیب دیده را به مرکز درمانی منتقل کردند.

این فرمانده آتش‌نشانی از شهروندان درخواست کرد هنگام رخداد حادثه از توقف در محل وقوع آن برای تماشا جداً پرهیز کنند چون توقف آنها عملیات امدادرسانی و نجات را با تاخیر و دشواری روبرو می‌کند.

كارشناسان آتش‌نشانی در این زمینه معتقدند: "تاوركرین"، جرثقیل ساختمانی است كه برای جابجایی مصالح در ساختمان‌های بلند استفاده می‌شود و حداكثروزن باری كه این دستگاه می‌تواند در هر نوبت جابجا كند باید كمتر از مجموع وزن اجزای جرثقیل و وزنه تعادل آن باشد.

کارشناسان با اعلام این كه نصب غیر اصولی، محكم نبودن محل اتكا به زمین و نیز جابجایی بار بیش از ظرفیت از جمله عواملی است كه امكان دارد منجر به سقوط و یا در هم شكستن پایه ستون آن شود، تأكید می‌کنند: تا كنون چند مورد از این گونه حوادث در سطح شهر رخ داده که در بیشتر موارد موجب خسارت جانی و مالی فراوانی شده است. 

به گفته کارشناسان، یكی از خطراتی كه این جرثقیل‌ها ممكن است ایجاد کنند حركت بوم آن هنگام جابجایی مصالح و یا چرخیدن بوم بزرگ آن به اطراف است كه در صورت سقوط ممكن است بر روی ساختمان‌های اطراف و خودروها و یا رهگذران بیفتد. در این صورت واضح است كه این اتفاق موجب تحمیل چه میزان خسارات به شهروندان می‌شود. 

كارشناسان آتش‌نشانی با توجه به خطرات بالقوه این جرثقیل‌های ساختمانی توصیه می‌کنند: پیمانکاران و مهندسان ناظر باید نظارت دقیق و دائمی را بر نحوه نصب و فعالیت آن اعمال کنند. 

کارشناسان تصریح می‌کنند: برخی اوقات که برای اپراتوری و هدایت این دستگاه‌های سنگین و حساس از كارگرانی كه دقت و مهارت لازم را ندارند استفاده می‌شود كه این موضوع نیز حوادثی را در سال‌های اخیر بدنبال داشته است. 

دکتر مقدم : پیگیری
40 1
باسپاس از گروه شایان تقاضا دارم ضمن عضویت در کنگره در جلسه ما حضور پیدا کنید ما نظرات شما را مهم و ارزشمند میدانیم متشکرم
هشمت : تشکر
39 1
سلام من نصاب تاورکرین هستم شمارا خیلی دوست دارم چون به کار ما ارزش میدهید خسته نباشید ودست شما درد نکند
عضو شورای شهر : سپاس
38 1
سلام علیکم ، تبریک وتشکر میکنم وآرزوی توفیق دارم کشور اسلامی ما ایران به شما که به فکر سلامتی ، کسب وکار حلال و ایجاد شغل برای جوانان هستید افتخار میکند ، ماهم از شما حمایت میکنیم،1393,6,20
فولادبناسازه : تشکر
25 1
ازشمابرای مشاوره خوبتان بابت خریدتاورکرین ونصب تاورکرین وآسانسورکارگاهی تشکر ویژه داریم 1393,8
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :